Najpowszechniejsze objawy towarzyszące ciąży są wszystkim bardzo dobrze znane. Jednak oprócz porannych mdłości, przybierania na wadze czy zmęczenia, kobietom doskwierają również inne, nie zawsze typowe dolegliwości.

Działanie hormonów

Wiele dziwnych objawów ciąży mogą powodować hormony. Jednym z pierwszych są nietypowe zachcianki żywieniowe. O ile potrzeba zjedzenia lodów, ogórków kiszonych lub różnych nietypowych zestawień może jeszcze zmieścić się w normie, o tyle hormony mogą wywoływać również wiele szkodliwych pokus. Ciąża może powodować, że kobieta nie będzie mogła oprzeć się spożyciu rzeczy całkowicie niejadalnych, takich jak na przykład mydło. Objaw ten nazywa się łaknieniem spaczonym i należy zwrócić się z nim do lekarza. Hormony mogą też wpływać na postrzeganie zapachów. Wówczas ulubione zapachy kobiety mogą stać się neutralne, a poszczególne potrawy zaczynają wywoływać mdłości oraz wymioty. Zazwyczaj objawy te ustępują w późniejszych trymestrach.

Nieprzyjemne objawy

Ze względu na zwiększoną produkcję krwinek, ciąża może wywoływać opuchliznę dziąseł, które na dodatek krwawią podczas szczotkowania. Na ogół lekarze zalecają ciężarnym kobietom częste wizyty u dentysty. Innym nieprzyjemnym objawem mogą nagłe, bolesne skurcze nóg w nocy. Zazwyczaj występują one w późniejszych trymestrach ciąży. Niektóre ciężarne kobiety stają się bardzo roztargnione oraz miewają problemy z koncentracją. Podczas ciąży zmieniać może się również kolorystyka skóry, za co także odpowiedzialne są nieregularnie pracujące hormony. Znaczna część ciężarnych kobiet doświadcza zmian pigmentacji skóry na twarzy, a także zmaga się z występowaniem plam i przebarwień.

Zwalczanie dolegliwości

Ciąża jest prawdziwą rewolucją dla całego kobiecego organizmu, w związku z czym występowanie różnych zmian i dolegliwości jest całkowicie naturalne. W bardzo wielu przypadkach, początkowe objawy okazują się wyjątkowo zaskakujące i dziwne. Zazwyczaj po urodzeniu dziecka wszystkie hormony się uspokajają, dzięki czemu poszczególne objawy znikają. Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się zbyt długo lub są bardzo męczące dla przyszłej matki, powinna ona zasięgnąć porady lekarskiej. W wielu przypadkach konieczna będzie zmiana stylu życia.