Podtynkowe baterie wannowe należą do najczęściej wybieranych rozwiązań. Na rynku dostępne są również baterie przeznaczone do montażu pod kabinę prysznicową lub umywalkę. Ich największym atutem jest możliwość ukrycia wszystkich rur oraz podłączeń w ścianach.

Elementy zestawu

Podtynkowe baterie wannowe składają się z dwóch najważniejszych elementów, czyli podtynkowego oraz natynkowego. Element podtynkowy umieszczany jest w ścianie, jednak zazwyczaj najpierw należy ją podkuć w celu utworzenia zagłębienia. Następnie do elementu podłączane są rury z zimną oraz ciepłą wodą. Po wykończeniu ścian, np. ułożeniu płytek ceramicznych, montuje się element natynkowy. Jest on jedynym widocznym elementem baterii po zakończeniu prac. Rozmieszczenie innych elementów należy dopasować do miejsca montażu baterii, a także indywidualnych preferencji użytkowników. Dotyczy to m.in. wylewki, dysz do hydromasażu czy główki natrysku. Wynika to z faktu, że natynkowe baterie wannowe wymagają innego zestawu, niż na przykład prysznicowe.Jednak w obu przypadkach zestawy mogą być bardziej lub mniej rozbudowane.

Kombinacja różnych elementów

Chociaż zazwyczaj elementy podtynkowe oraz natynkowe sprzedawane są osobno, dopiero razem tworzą baterie wannowe. Od ustaleń producenta zależy, co wejdzie w ich skład. W niektórych przypadkach część podtynkowa wyposażona jest nie tylko w miejsca podłączeń do wodnej instalacji, ale również głowicę ceramiczną będącą mieszaczem. Natomiast część natynkowa jest wówczas płytką maskującą, wyposażoną w uchwyt lub pokrętła regulacyjne do obsługi strumienia wodnego. Zbudowany w ten sposób element podtynkowy będą się różnić w zależności od zastosowania. Jeśli natomiast element podtynkowy posiada jedynie podłączenia instalacji wodnej, to jest on uniwersalny.

Komplet baterii

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są kompletne natynkowe baterie wannowe od jednego producenta. W ten sposób można mieć pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować oraz współdziałać. Element podtynkowy zawsze powinien być szczelny i trwały. Jego obudowa musi zabezpieczać ścianę przed przedostawaniem się wody, a także tłumić szum, który powstaje w momencie przepływania wody przez instalację wodną. Aby działał niezawodnie przez wiele lat, ukryty w ścianie pod płytkami lub okładziną element powinien być wyprodukowany z dobrej jakości materiału, na przykład mosiądzu. Natomiast widoczny po zamontowaniu baterii element natynkowy, najczęściej pokrywany jest matową lub wykończoną na połysk warstwą chromu.