Dysfunkcja drzwi wejściowych lub ich zniszczenie może wiązać się z dużymi kosztami naprawy owej usterki. Warto zatroszczyć się o jej likwidację możliwie, jak najwcześniej, aby zabezpieczyć wszystkich domowników przed wtargnięciem niepowołanych osób na teren domu, a także uporczywymi skutkami chłodniejszych dni. O czym warto pamiętać, wymieniając drzwi zewnętrzne drewniane do domu na nowe? I na jakie drzwi zdecydować się najlepiej?

Jak wymieniać drzwi wejściowe?

Istnieje kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, wymieniając drzwi wejściowe na nowe. To, o czym koniecznością jest pomyśleć w pierwszej kolejności, jest oczywiście bezpieczeństwo. Drzwi zewnętrzne należy wymienić możliwie, jak najszybciej, co uniemożliwi dostanie się do wnętrza budynku intruzów. Mając na względzie ograniczenie czasowe, warto od razu zabrać się za wykonanie niezbędnych pomiarów.

Aby ustalić wielkość ościeżnicy, należy obmierzyć drzwi. To o czym powinniśmy w tym przypadku pamiętać, to fakt, że próg drzwi będzie montowany na założonej już podłodze, stąd jego wysokość (i szerokość) należy w nich uwzględnić. Pod uwagę musimy wziąć również boczne luzy montażowe, których odległość pomiędzy ścianą a ościeżnicą powinna wynosić około 1 cm.

W przypadku, gdy zamówione przez nas wcześniej drzwi posiadały niestandardowe wymiary, to niestety będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami montażu nowych. Niewątpliwie najwięcej kłopotów sprawia sytuacja, gdy wybrane przez nas drzwi są większe od wnęki, w którą mają one zostać wmontowane.

Jakie zewnętrzne będą najlepsze?

To zależne jest zarówno od naszych indywidualnych wymagań, jak i stylistyki, w jakiej utrzymany jest budynek. Wybór większości inwestorów pada na drzwi drewniane. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i stabilności (zwłaszcza te wykonane z drewna dębowego), a także bardzo dobrą izolacją cieplną i akustyczną. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że bardzo ładnie komponują się zarówno z architekturą nowoczesną, jak i nieco starszą.

Jeśli zależy nam na nieco większym bezpieczeństwo, warto zastanowić się nad montażem drzwi aluminiowych, które są odporne na działanie czynników mechanicznych. Niestety nieco gorzej jest w ich przypadku z izolacją akustyczną.

Drzwi antywłamaniowe charakteryzują się niejednorodną strukturą, która ma znacząco utrudnić ich zniszczenie. Dodatkowo są one wzmacniane hartowanymi prętami, bolcami i zawiasami.

Przy montażu nowych drzwi warto również zastanowić się nad instalacją w nich solidnych zamków, których powinno być minimalnie 2.