Ceramika łazienkowa to taki element wyposażenia łazienki, który ulega zniszczeniom i uszkodzeniom. Tak jest w przypadku między innymi deski sedesowej, której nie da się używać przez kilkanaście lat. Zatem przychodzi taki czas, iż ten element ceramiki wymaga wymiany. I tutaj pojawia się dylemat – jak dopasować deskę sedesową do posiadanej miski sedesowej? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. I nie chodzi tu o względy estetyczne (chociaż także one odgrywają niebagatelną rolę), ale przede wszystkim o rozmiar. Udając się po zakup nowej deski należy pamiętać o tym, iż rozmiary tych produktów nie są uniwersalne, ale dostosowane do wymiarów konkretnych modeli sedesów. W związku z tym pierwszą czynnością przed zaopatrzeniem się w nową deskę jest ustalenie jej wymiarów. Można to zrobić na trzy sposoby – spisać nazwę konkretnego modelu (o ile posiada się jakikolwiek dowód zakupu), obrysować deskę na kartce papieru lub brystolu bądź dokonać dokładnych pomiarów. Ta ostania opcja wymaga wymierzenia deski w trzech punktach.

Rozstaw mocowań

Wprawdzie większość standardowych desek sedesowych posiada asymetryczne zawiasy (które pozwalają na dostosowanie deski do muszli dzięki odpowiednim regulacjom), to jednak precyzja ich wykonania często pozostawia wiele do życzenia.

W praktyce oznacza to, iż nawet zakup deski uniwersalnej lub wyposażonej w asymetryczne zawiasy może okazać się zakupem chybionym. Dlatego też najpewniejszą metodą na zakup deski w odpowiednim rozmiarze jest zmierzenie odległości pomiędzy zbliżonymi do siebie krawędziami otworów.

Długość

Równie istotnym kryterium, które należy brać pod uwagę podczas zakupu deski sedesowej jest jej długość. W tym przypadku pomiaru należy dokonywać do końca zawiasu (a nie do końca deski), gdyż w niektórych modelach zawiasy są dosyć duże i pełnią funkcje ozdobne. Nieodpowiednie zmierzenie długości deski może skutkować jej niedopasowaniem do miski sedesowej.

Szerokość


Jednym z najważniejszych elementów pomiaru deski sedesowej jest zmierzenie jej szerokości, którą należy wymierzyć według krawędzi zewnętrznych miski ustępowej. Jakikolwiek błąd w tym zakresie będzie skutkował niedopasowaniem, co przełoży się nie tylko na kiepski komfort użytkowania, ale także żywotność samej deski (złe dopasowanie powoduje nierównomierne obciążenie, co przekłada się na szybsze zniszczenie).
Prawidłowe zmierzenie deski sedesowej sprawi, iż nowy nabytek będzie pasował na całym obwodzie.